Sunday, 25 June 2017

Lanzarote: fotky a pár tipů, co navštívit

Playa Flamingo v letovisku Playa Blanca
Po Fuerteventuře a Gran Canarii jsem letos na jaře navštívila třetí kanárský ostrov - Lanzarote. Po návratu se mě spousta lidí ptala, který ostrov se mi líbí nejvíc. Těžká otázka. Každý ostrov je úplně jiný a přitom si jsou v mnoha věcech podobné. Fuerteventura je pro mě ostrov nekonečných pláží, Gran Canaria jakýmsi centrem celých Kanárů a Lanzarote by mohl být ostrov vulkánů.

Na dovolenou jsem vyrazila poprvé se ségrou, a místo do hotelu s all-inclusive jsme jely přes Airbnb do apartmánu. Pokud netoužíte po nepřetržitém přívalu jídla a pití bez práce, tohle může být dobrá volba. Pro nás byla. Nejenom, že jsme poznaly nové lidi z různých koutů světa, ale taky jsme nebyly nijak časově omezené, a mohly si chodit/jezdit kam jsme chtěly, aniž bychom se musely ohlížet na to, kdy je ten správný čas večeře apod.

Díky takovému ubytování jsme potkaly i Chrise, přátelského "solo travelera" s autem. S ním jsme pak objeli a poznali celý ostrov, přičemž jsme se k tomu dost nasmáli. Byla to moje vytoužená dovolená po delší době, a jako takovou jsem si ji patřičně užila. Zde je pár fotek a několik mých osobních poznatků a tipů.

Přístav v Playa Blanca

Přístavy jsou jedny z míst, které na dovolené u moře nemohu vynechat. Působí na mě uklidňujícím dojmem.

Zástup velbloudů kousek od národního parku

V jihozápadní části ostrova se nachází Národní park Timanfaya. Je to rozlehlá oblast plná vulkanických vyvřelin, a vzhledem k černo-hnědo-červenému zabarvení připomíná povrch Marsu. Kolem kráterů všemožných tvarů sice není možné se volně procházet, parkem vás rozváží autobusy, ale vzhledem k rozsáhlosti oblasti byste to pěšky obcházeli stejně hodně dlouho.
Znak nejen Národního parku Timanfaya, ale i celého ostrova

"Nakousnutý" vulkán

Pohled dovnitř

Na vrcholu útesu v severní části ostrova se tyčí Mirador del Rio, otevřená, ale i zasklená vyhlídka s kavárnou, ze které se můžete kochat pohledy do dáli. Stavbu ze sopečných kamenů navrhl nejznámější kanárský architekt César Manrique. My jsme si tu společně s kávou vychutnali nezapomenutelné výhledy na úzký průliv spojující Lanzarote s protějším ostrovem La Graciosa.
Výhled na ostrov La Graciosa, na který se dá z Lanzarote přejet trajektem 

Když jsem před pár lety studovala, co navštívit na Fuerteventuře, zaujal mě tam polopotopený vrak lodi American Star uvízlý u severních břehů. Měli jsme ale smůlu, dlouho sice odolával silným mořským proudům, ale "chvíli" před naší návštěvou si ho oceán stáhl k sobě na dno. Smířila jsem se s tím, že už ten výjev nikdy neuvidím. Až jsem při čtení o Lanzarote narazila na Telamón! Vrak lodi trčící z moře kousek od Arrecife, hlavního města ostrova. Bylo jasné, že tohle místo musíme prostě navštívit. Zrezivělý kolos ve mně budí jakýsi respekt a zároveň mě fascinuje. Pod mořem kolem Kanárských ostrovů je rozeseto několik vraků nejenom lodí (u Gran Canarie je i vrak letadla z roku 1971) a k většině z nich se dá potápět. Telamón je dokonce doporučován i začátečníkům. Tak třeba někdy příště si to prohlédnu i zevnitř.
Telamón, do lodi s původním názvem "Temple Hall" převážející dřevo se dostala voda v roce 1981

Majestátní skaliska z jedné strany ohraničují asi pětikilometrovou pláž Famara, která je pro své "dlouhé" vlny a silný vítr oblíbeným bodem především pro surfaře. Windsurfing, kitesurfing, paddleboarding apod. vás rádi naučí v některé ze zdejších škol. A nebo tu můžete prostě jen tak posedět jako my, a pokochat se umem ostatních zápolících s větrem a vlnami. Mně osobně stačí nasávat mořský vzduch a prostě a jednoduše "být" ..
Ráj nikoli jen pro surfaře, Playa de Famara

Příjemnou zastávkou nejen na protažení končetin pro nás bylo vnitrozemské městečko Teguise. Malebný kousek civilizace mezi poli. Kolem náměstí, kterému vévodí kostel obležený palmami a hlídající párek lvů, je pár kaváren a obchůdků se suvenýry a výhled na blízký hrad Santa Bárbara. Já mám takováhle místa ráda. Čas tu plyne pomaleji a člověk zase o trochu víc pozná, jak žijí zdejší obyvatelé mimo turistická střediska.
Kostel Panny Marie Guadalupské na náměstí v Teguise

Vyhřívání na slunci je tu oblíbenou aktivitou :))

Další zajímavostí ostrova je Jameos del Agua, je to takové spojení přírody s turistickým centrem. Hlavním lákadlem je přírodní jezero uprostřed jeskyně, ve kterém žijí "albínští" ráčci. Dno jezera je jimi doslova poseto. Kromě jeskyně se tam nachází i palmový háj, relaxační zóna, kde si může dát třeba drink, koncertní síň uvnitř další jeskyně, a interaktivní muzeum vulkánů. Lze zde strávit i několik hodin.
Pohled skrz jeskyni s jezírkem

Bílí ráčci, kteří se lesknou na dně jezera, jsou jediní na světě

 

Jameos del Agua, palmový háj s umělým jezírkem

Pro mě asi jednou z nejzajímavějších a nejhezčích přírodních krás ostrova je zátoka v El Golfo, uvnitř které vznikla laguna přímo ve vyhaslém vulkánu. Tvarem připomíná půlměsíc a má jasně zelenou barvu, za kterou vděčí mořské řase. Živost vln oceánu z jedné strany nádherně kontrastuje s klidnou hladinou laguny na straně druhé. Písek je tady černý, protože je sopečného původu, a kolem se rýsují červenohnědé skály. My jsme si tohle místo vybrali rovněž ke sledování západu slunce. Oranžovo červené sluneční paprsky spadající na smaragdovou vodní plochu pak ještě umocnily magickou sílu tohoto místa.
El Golfo

Ukázkový západ v El Golfo

Ačkoliv není Playa Flamingo největší, chodily jsme na ní se ségrou rády. Z apartmánu jsme jí měly nejblíž, a i když se poblíž nachází několik hotelů, nepřišla mi nikdy nepříjemně zaplněná lidmi. A to jsem tak trochu "nepřítel" davů :) Pláž je ohraničena vlnolamy, takže vlny jsou tu hodně mírné. Za pláží je promenáda lemována několika restauracemi a obchody, kam se dá dojít pro vodu nebo na zmrzlinu. Po promenádě potom lze pokračovat směrem k přístavu a centru Playa Blanca.
Playa Flamingo

Náš pobyt jsme pak završily na Playa de Papagayo, přírodní a jedné z nejkrásnějších pláží na ostrově s bílým jemným pískem. Moře je tady divočejší, ale nebezpečné proudy jako v jiných místech tu nejsou, takže vhodné ke koupání to tu určitě je. Pláž navštěvují jak turisti, tak místní, kteří se mnohdy nebojí odhodit plavky, tak na to pozor, pokud jste na tohle citliví :) Na pláž se dá dostat pěšky a nebo lodí. Lodě tu kotví několik hodin a dá se z nich i potápět. Je odsud dobře vidět na protější břehy ostrovů Fuerteventury a Isla de Lobos. Zkrátka další z míst, kde vydržíte sedět v písku celý den a nic vám nechybí.
Playa de PapagayoMusím uznat, že ostrov mě v mnohém příjemně překvapil. Zažily jsme spousta příhod a dobrodružství (doslova), viděly téměř vše, co se dalo, a přesto, pokud se na ostrov zase někdy podívám, vím, že mě ještě překvapí. Pokud rádi poznáváte nejenom přírodní zajímavosti, vřele vám Lanzarote doporučuji.

A co vy, už jste byli na Kanárských ostrovech, co se vám tam líbilo? Nebyli? Tak mi třeba doporučte nějakou vaši oblíbenou destinaci kdekoliv jinde :)

___
Dva roky tu není a pak si přidá článek jako by se nechumelilo? No, vždyť se taky nechumelí, koukněte z okna :)

8 comments:

 1. Tohle je nádhera, úžasné fotky. :)
  Taky bych se ráda na nějaký ten ostrov podívala, tak snad někdy časem. :) Ještě jsem u moře nebyla, ale určitě chci, až mi to vyjde. :) Zatím jezdím jen po ČR.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji:)
   Určitě se v budoucnu podaří a k moři se taky podíváš. Kanáry skutečně ráda doporučuji, ať už si vybereš jakýkoli ostrov.
   A ČR mám taky ráda, mame tady náhodou spoustu krásných míst:)

   Delete
 2. Jé, to je nádhera! Sopky, vraky lodí a pusté pláže. Nějakou podobnou destinaci jsem hledala, až se budu mít náladu na "klasickou" dovolenou u moře. Dokonce jsem se neudržela
  a mrkla na letenky; asi mám náladu na moře hned teď :D. Letěli jste s Wizzem, nebo nějak jinak?

  ReplyDelete
  Replies
  1. To jsem ráda, že se líbí. Myslím, že Lanzarote ocení jak klasičtí "vypejkači" na pláži, tak i lidi, co chtějí ostrov poznat a vidět něco víc, než jen moře a pláž. Je tam toho dost.
   My letěli s Ryanairem z Německa, protože ségra tam žije, takže jsem cestovala za ní, a pak spolu odtamtud. Vyšlo to cenově i lépe než z ČR, ale teď přes léto je těch výhodných letů z ČR přeci jen víc než na jaře.

   Delete
  2. Díky. Já se koukala na Wizz z polských Katovic, které mám relativně kousek (z Brna určitě blíž než Německo) a taky mě překvapilo, že je to cenově v pohodě, na konci léta kolem tisícovky za let.

   Delete
  3. Chápu, pro tebe Katovice určitě lepší. Jinak oni se Kanárský ostrovy zdají spousta lidem nedostupný, ale když jedeš na vlastní pěst, ceny překvapí. Tak držím palce, ať třeba něco vyjde ;)

   Delete
 3. Úžasné pláže a západy sluncí, azurové moře a lechtavé písky!

  ReplyDelete